Az egyszerű beépítése miatt a laminált padlóra a „csináld magad” mottójával jellemezhető. Ezenkívül nagyszerű választás a laminált padló gyors átalakításkor is. Egy új laminált padló felkeltheti egy eladó sorba került lakás iránt érdeklődő figyelmét.
Sok ügyes kezű barkácsoló magának építi be laminált padlóját. Sajnos, ha nem néz utána vagy nem követi a burkolási útmutatót, hogyan kell a laminált padlót megfelelően beépíteni a lakásban, a problémák, ha nem is azonnal, de gyorsan jelentkezni fognak.
Ebben a cikkben a laminált padló beépítésének gyakori hibáit mutatjuk be, amelyek miatt csúnyává válhat az új burkolata.
Nincs annál rosszabb, amikor egy új laminált padlón hézagokat vagy illesztési problémákat látunk, recseg-ropog vagy egyszerűen csak nincs befejezve burkolatváltó vagy záró profilokkal.
MI AZ A LAMINÁLT PADLÓ?
A laminált padló vagy leánykori nevén laminált parketta fa hordozóra laminált szintetikus kép, a tetején laminált védőbevonattal. Ez lényegében egy szintetikus anyagon készült fénykép. Utánozhat fát, követ, kerámiát, festett csempéket és egyebeket... A modern laminált padló még textúrát is kap, amely nagyon valósághű megjelenést kölcsönöz a laminált padlónak.
A laminált padló panelek összekapcsolódva csak „úsznak” az aljzaton. A laminált padlóknak aljzaton kell úszniuk és egyáltalán nem kapcsolódnak az aljzathoz.
GYAKORI LAMINÁLT PADLÓ BEÉPÍTÉSI HIBÁK
Szánj időt arra, hogy megismerd a laminált padlóval kapcsolatos gyakori hibákat az új padló nagyszerű és tartós beépítése érdekében.
#1 NEM MEGFELELŐ LAMINÁLT PADLÓ VÁLASZTÁSA HELYISÉGEKBE
Egy dolog, amit ne felejts el, a normál laminált padló nem szereti a nedvességet. A laminált padló beépítésével kapcsolatos gyakori hibák elkerülése érdekében bölcsen válasszd ki a helyét. Konyhák, fürdők, bejárati utak mind-mind problémásak lehetnek, ha nem nedvességálló laminált padlót választasz, mert a laminált padló fafelülete magába fogja szívni a vizet. Noha vannak olyan termékek, amelyek nedvesség és/vagy a csomagoláson megjelölt óráig vízállóak, a laminált padló fugáit úgynevezett tömítőanyaggal lezárhatja, vigyázni kell azzal, hogy a laminált padló 24-72 vagy 100 óránál tovább ne érje közvetlen víz. Az utóbbi időben a gyártók prémium termékkel jelentkeztek, mely laminált padlók felületei (nem teljes vastagságban) jobban bírják a vizet vagy nedvességet, de továbbra sem 100%-ig vízállóak.
#2 NEM NEDVESSÉG ÁLLÓ A LAMINÁLT PADLÓ
Az emberek folyamatosan használnak laminált padlót a konyhákban és a fürdőkben. Sokan tépelődnek azon, hogy a laminált jó választás-e fürdőszobába és konyhába. Elsősorban a laminált padlók aljzata nagyon érzékeny a víz behatolására.
Ha úgy dönt, hogy magas nedvességtartalmú helyeken használsz laminált padlót, mindenképpen ennek megfelelően válassz nedvesség vagy korlátozott ideig vízálló laminált padlót.
Ne feledd, hogy az aljzat általában tömörített lemeztermék, és ha víz behatol, az problémákhoz vezethet.
VIGYÁZZUNK egy növény, egy akvárium, háziállatoknak szánt vizestálak stb. laminált padlóra helyezésével, sose tegyük ezeket közvetlen vízhatlan alátét nélkül a laminált padlóra, mert a folyamatosan vizes nyomás éri a lamináltpadló, akkor alatta a laminált padló könnyen el fog színeződni.
#3 NEM HAGYOD A LAMINÁLT PADLÓT AKKLIMATIZÁLÓDNI
Ez minden olyan termék esetében fontos, amely érzékeny a nedvességre, valamint a tágulásra és összehúzódásra. Vigye be az anyagokat a telepítési területre, hogy az alkalmazkodjon a munkaterület hőmérsékletéhez és páratartalmához. Kövesd a gyártó ajánlásait, ami általában 48-72 óra.
Ha ezt nem teszed meg, a laminált padló banánosodhat, vagy csúnya rések keletkezhetnek rajta, ha a laminált padló nincs megfelelően hozzászokva a helyiséghez. A laminált padló beépítésének ilyen egyszerű lépése megmenthet attól, hogy tönkremenjen az új laminált padlója.
#4 NEM GYŐZŐDSZ MEG ARRÓL, HOGY TÖKÉLETESN VÍZSZINTES-E AZ ALJZAT
A beépítési területnek tökéletesen vízszintesnek kell lennie, hogy elkerülje a padló minőségének romlását és a későbbi recsegő padló kialakulását. Ahol nem illeszkedik a laminált padló megfelelően, ott jobban fognak kopni az élek a használat során, mint kellene. Ne higgyünk a szemünknek, mert a fél milliméter szemmel általában nem látható, így feltétlen használjunk minél hosszabb vízmértéket.
A tűrés legfeljebb fél milliméter. Az önterülő aljzatkiegyenlítő anyag biztosítja a padló szintjét a laminált padlólapok megfelelő beépítéséhez.
Ha régi burkolatra helyezed rá a laminált padlót, akkor csak akkor tedd, ha ez a burkolat jóminőségű, tökéletesen vízszintes, nem mozog.
Régi szőnyegpadlóját ne használd padló alátétnek a laminált padló alá, hiszen az már koszos, tele van porral és kosszal és az ajtóknál vagy ablakoknál keletkező pára lecsapodáskor be is rohadhat a laminált padló alá, ami a későbbiekben kellemetlen szaggal is járhat.
Járólapra és csempére csak akkor burkolj laminált padlót, ha a fugákat kiglettelted, kiegyenlített a felület.
#5 NEM HASZNÁLSZ ALÁTÉTET A LAMINÁLT PADLÓ BEÉPÍTÉSÉHEZ
Mivel a laminált padló nem olyan tömör és robosztus, mint a fa padló, és az aljzat nem nyújt szerkezeti integritást, laminált padló meghajolhat. Az alátét egy vékony tömörebb habréteg, amely elnyeli az alatta lévő aljzat kisebb eltéréseit, mely kb. fél milliméter lehet.
Nagyon fontos, hogy a megfelelő alátétet válaszd ki a laminált padló beépítéséhez, figyelembe véve a helyet és az alatta lévő aljzatot.
Sokféle laminált padló alátétet lehet kapni a kereskedelemben külön normál és külön padlófűtéshez is.
Mindig a speciális laminált padló alátétet válaszd, az olcsóbb minőségű polifoam nem megfelelő a laminált padló alá, mert rövid időn belül kilapul a habrétege és egy sima fóliához fog hasonlítani, ennek következtében nem tudja betölteni funkcióját. A gyártok garanciát csak a speciális laminált padló alátéttel együtt vállalnak a padlóra.
#6 NEM HASZNÁLSZ PÁRAZÁRÓ FÓLIÁT
Ha van esély arra, hogy nedvesség jöjjön ki alulról, a nedvességzáró védőréteg elengedhetetlen. Tehát magától értetődik, hogy az alagsori családi helyiségek betonpadlójához párazáróra lesz szükség.
Ha a laminált padlót fa aljzatra fekteti az első vagy a második emeleten, hagyd ki a párazárót, mivel a fa természetes termék, amely lélegzik.
#7 NEM HAGYTÁL DILATÁCIÓS HÉZAGOT KÖRBE A FALAKNÁL TÁGULÁSHOZ
Ahogy korábban említettem, a laminált padló un. úszó burkolat, melynél fontos, hogy tágulni és összemenni tudjon teljes felületén. Ne vágd a laminált padlót szorosan a lábazathoz vagy a falhoz. A laminált padló beépítésekor körben a falaknál vagy oszlopoknál 1cm rést kell biztosítanod. Ha ez a tágulási tér nincs meghagyva a termék banánosodni fog.
#8 FEJEZD BE A MUNKÁT
Sok barkácsoló egyszerűen nem fejezi be a munkát. Az átmeneteknél nem alkalmaz burkolatváltó profilokat, az ajtónál pedig záró profilokat és így a munka befejezetlen hatást kell.
Az elkészült laminált padlónkat a végén szegélyezzük körbe a laminált padlóhoz illő szegélyléccel, mely lehet színazonos vagy minimalista stílusú fehér szegélyléc.
#9 A LAMINÁLT PADLÓ MEGFELELŐSÉGE
A laminált padló megfelelő tisztítása kulcsfontosságú a sokéves minőségmegőrzéshez. Kerüld a padló erősen vizes felmosását és semmiképpen ne használj gőztisztítót. A laminált padlótisztító használata a legjobb, ha ruhára vagy betétre permetezi.
VÉGSŐ GONDOLATOK A LAMINÁLT PADLÓ MEGFELELŐ BEÉPÍTÉSÉHEZ
A laminált padló felújítása az otthonában minden bizonnyal elég egyszerű egy ügyes kezdő és középhaladó barkácsoló számára. De szánj időt az utasítások elolvasására és értelmezésére!!!
A laminált padló minden bizonnyal feldobja az elavult padlóval rendelkező területeket, de egy nem megfelelően beépített laminált padló a végén sokba kerül.