Adatkezelési tájékoztató

Weboldalunk az alapvető működéshez szükséges cookie-kat használ. Szélesebb körű funkcionalitáshoz (marketing, statisztika, személyre szabás) egyéb cookie-kat engedélyezhetsz. Részletesebb információkat az Adatkezelési tájékoztatóban találsz.

Csempe vs. laminált padló: előnyei és hátrányai

2022. 09. 08. 11:00:00

Felújítanád a padlód? Leszűkítetted azt a csempe vs. laminált padlóra (laminált parkettára). De elakadtál, mert a csempe és a laminált padló egyaránt fantasztikus típusú padló, és mindegyik rengeteg előnnyel jár? Akkor most mi legyen?

Új kollekcióiknak rendkívül versenyképes az áruk és tartósak. Termékeik 100%-ban vízállóak, alacsony illékony szervesanyag-tartalommal. De ne az olcsó laminált padlót válasszd!

Az alábbiakban minden szinten összehasonlítjuk a csempe és a laminált padló előnyeit és hátrányait. Megvizsgáljuk a csempe és a laminált padló költségeket. Megvitatjuk az árakat, a telepítést és a tartósságot.

Ezután az egyes padlóburkolatok karbantartásának, vízszigetelésének, láb alatti tapintásának és megjelenésének előnyeiről és hátrányairól fogunk beszélni. Még a konyhákban, fürdőszobákban és pincékben használt csempe kontra laminált padló előnyeire és hátrányaira is kitérünk.

Alapvetően elmerülünk mindenben, amit a csempe vs. laminált padlóról tudni kell. Mert azért vagyunk itt, hogy segítsünk.

Csempe vs. laminált: Gyors összehasonlítás

Ha már megvizsgáltad a padlóburkolati lehetőségeket, ezt valószínűleg már tudod – de a csempe és a laminált padló két nagyon különböző anyag. Íme a gyors összehasonlítás:

Miből készülnek a laminált padlók?

Mi az a laminált padló (laminált parketta)? A laminált padló legalapvetőbb formájában három rétegből áll: egy merev alaprétegből (általában nagy sűrűségű farostlemezből), egy fotorealisztikus mintarétegből és egy kemény műanyag kopórétegből. Szuperrealisztikus képrétegének köszönhetően a laminált padló szinte bármilyen típusú anyagot – fát, követ, akár szövetet – képes utánozni.

Miből készülnek a csempe padlók?

A padlóburkolat két fő típusa: mesterséges csempék és természetes kőlapok. A mesterséges padlólapok általában kerámiából vagy porcelánból készülnek. A természetes kőlapok különböző típusú kőzetek – márvány, pala, ónix, kvarcit stb.

Csempe költsége vs. laminált padló költsége

Ha a csempe és a laminált padló árazásáról van szó, akkor azt láthatjuk, hogy a kiskereskedelmi ára a középkategóriás minőséget figyelembe véve közel azonos.

A természetes kőlapok viszont ennél jóval többe kerülhetnek (a választott terméktől függően).

Telepítés: csempét vagy laminált padlót olcsóbb beépíteni?

Bár mindkét terméktípus anyaga árban közel vannak egymáshoz, de a beépítési költségük lényegesen eltér. Előljáróban annyit, hogy a csempét jóval drágább beépíteni, mint a laminált padlót (laminált parkettát).  A telepítés tényleges ára a helytől, az anyagoktól és a projekttől függően változik.

Hosszútávú csempe vs. laminált viszonteladási érték

Bár a csempe telepítése drágább, hosszú távú értéke magasabb, amennyiben sikerül időtálló mintát választani, amelyik hosszú éveken keresztül divatos vagy legalábbis a közízlésnek megfelelő marad. Ha a mintaválasztást elrontjuk, és pár év múlva cserélni kell a padlót elavult mintázata vagy színe miatt, akkor elvesztettük a laminált padlóval szembeni előnyét. A laminát padlót ugyanúgy mint a csempét nem lehet felújítani, újra lakkozni stb..., ami azt jelenti, hogy ha elhasználódott, ki kell cserélni (10-25 év között).  Ezzel szemben a csempe örökké tarthat, ha megfelelően karbantartják és nem unják meg.

Csempe beépítése vs. laminált padló beépítese

Hogyan szereljük fel a csempe padlót?

A laminált padlót viszonylag könnyű beépíteni otthonodba, mert szakember nélkül is megoldható.  Manapság minden laminált padlót összepattintható padlóként gyártják, ami azt jelenti, hogy egymásba illeszkedő hornyok (klikk) segítségével pattannak össze. Ezáltal a laminált „úszó padló” lesz – olyan, amelyet nem szögelnek vagy ragasztanak le az aljzatra, ezt egyébként TILOS is.

Attól hogy a csempe nem a lebegő padló nem „olcsó” vagy „rossz”.

Csempe beépítéséhez szakemberre van szükség és több és drágább segédanyagra.

A csempe tartóssága vs. a laminátum tartóssága

Mennyire tartós a csempe?

A terméktől függően a csempe egy tartós padlóburkolat. Helyesen fugázva teljesen vízálló (annak ellenére, hogy egyes csempék az álló vízben foltosodhatnak). Az egyetlen dolog, ami miatt aggódnod kell a csempe esetén, az a csorbulás vagy repedés (bár ez nagyban függ attól, hogy milyen csempét vásárol). A csempe nagyon erős, de mégsem szabad ráejteni a hűtőszekrényt.

Hiába nagyon tartós a csempe, ha a trendek, dizájnok viszonylag gyorsan változnak manapság, így egy régi dizájnú csempe elavult hangulatot kölcsönözhet lakásunknak. Általában 8-10 évente majdnem biztos, hogy az ügyfelek lecserélik a burkolatot és ilyenkor sokkal egyszerűbb és koszmentesebb egy laminált padlót lecserélni, mint a csempét feltörni az aljzatról. A csempe feltörése óriási kosszal jár és maga a csere is több időt vesz igénybe, miközben lakásunk lakhatatlanná válik számunkra.

Mennyire tartós a laminált padló?

A laminált padlóburkolatok is nagyon tartósak. A legtöbb laminált padlónak nagyon kemény kopórétege van, amelyet úgy terveztek, hogy megakadályozza a mikrokarcolásokat. Ezért a laminált padló kiválóan alkalmas házi kedvencekkel és gyerekekkel is! Ahogy azonban korábban említettük, a laminált padlóknak átlagosan 10-25 év az elhasználódása (a megvásárolt terméktől és a kapott forgalomtól függően), ami hosszú időnek tekinthető, főleg, hogy közben a trendek változnak és időnként szívesen újítjuk meg lakásunkat.

Mind a csempe, mind a laminált padló nagyszerű padlót jelent a forgalmas háztartások számára; mindkettő tartós, mikro karcálló padlóburkolat, különbség közöttük a vízállóságban van ebből a szenpontból.

Csempe javítás vs. laminált javítás

Ami a karbantartást illeti, a csempe vs. laminál padló nagyjából kiegyenlített. Persze a csempe egy kicsit nagyobb odafigyelést igényel, de  könnyebben javítható is, ha bármi történik vele.

Csempe vs. laminált padló: melyik padló ad jobb komfort érzetet?

A csempe hideg: az igaz, hogy a csempe hűvössé válhat. Ha azonban meleg éghajlaton élsz, ez valószínűleg nagy előny, különösen, ha csempét használsz a teraszra. 

A laminált padló (laminált parketta) melegebb és komfortosabb hatást biztosít, akár szőnyeg nélkül is.

A laminált kissé mesterségesnek tűnhet

Ez a megvásárolt laminált padlótól minőségétől függ, az olcsó laminált padlóról az, ami  mesterségesnek tűnik, vagy annak érezzük lábunk alatt.

Általánosságban elmondható, hogy a laminált padló rugalmasabb a láb alatt, mivel „lebeg” az alátét tetején. Ez lehet pro vagy kontra, attól függően, hogy milyen padlót szeretne!

A csempe és a laminált padló ezen összehasonlítása személyes preferenciákon múlik. Van, aki szereti a laminált padlót, van, aki a csempe merevségét szereti. Vannak, akik olyan padlót akarnak, amely hűvös marad a melegben, míg mások olyan padlót szeretnének, amely meleg marad. Teljesen a Te igényeidtől függ!

Döntés a csempe és a laminált között bizonyos helyiségekben

Csempe vs. laminált a konyhákban

Ha a csempét és a laminált burkolatot választod konyhában, néhány dolgot figyelembe kell venned. A legfontosabb, hogy mennyire lesz nedves a konyhájd.

Ha normál háztartási munkamenet folyik a konyhádban, akkor tökéletesen megfelelő a nedvesség- vagy vízálló laminált padló is. Ipari konyhákban, vagy ahol nagy konyhai munka folyik, természetesen a csempe a jobb választás.

Bár a csempe teljesen vízálló, meglehetősen csúszós is lehet, ha nem vásárolsz speciális terméket.

Csempe vs. laminált a fürdőszobákban

A fürdőszobákban a csempe és a vízálló laminált padlók előnyei és hátrányai nagyrészt megegyeznek a konyhákéval. De a nagy különbség az, hogy a zuhanytálcába vagy ehhez hasonló részbe TILOS laminált padlót rakni, mert ezen a részen biztosan állni fog a víz. Ezért sok fürdőszoba padlója csempézett!

Csempe vs. laminált pincében

Ha ez a vita a laminált padló és a fapadló között lenne az alagsorában, akkor ez könnyen eldönthető lenne, mert a laminált padló sokkal kevésbé érzékeny a pince padló alatti nedvesség- és hőmérsékletváltozásaira, mint a tömörfa. De: a csempe ugyanúgy megfelel a feladatnak! Valójában, ha a pince padlójáról van szó, az igazi kérdés nem az, hogy milyen felületet szeretnél, hanem az, hogy milyen alátétet szeretnél. Valójában ez határozza meg az alagsori padló élettartamát.

Míg a csempe teljesen vízálló padlóburkolat, a laminált is lehet valamennyire, sőt nagyon is vízálló, a tájékoztatón jelzett időtartamig.  Ezt figyelembe véve egyik felületnek sem igazán van hatalmas előnye a másikkal szemben, kivéve a fürdőszobát. És ha a pincékről van szó, akkor inkább az alátétről van szó, mint a felületről.

Következtetés

A csempe vs. laminált padló harcában nincs más választásunk, mint kijelenteni… nincs győztes. Sajnálom! Ha határozott választ keresel, nem tudunk segíteni. Mindkét padlóburkolat fantasztikus a maga módján, és mindegyik más-más célt szolgál.

Ha valami tartósat, teljesen vízállót keresel, és nem törődsz a magasabb árral vagy a karbantartási gondokkal, akkor a csempe lehet a megfelelő felület. Ha valami vízálló, sokoldalú és kevesebb karbantartási vagy költségigényes terméket keresel, nézd meg a laminált padlóinkat inkább!

Tartalomhoz tartozó címkék: laminált padló